توسعه کشت گیاهان روغنی دیم در کشور با اجرای پایلوت تحقیقاتی کشت گیاه کاملینا
1398/01/26

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بر اجرای پایلوت تحقیقاتی "کشت گیاه کاملینا با هدف توسعه کشت گیاهان روغنی دیم" تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کاظم خاوازی در نشستی مشورتی "توسعه کشت گیاه جدید کاملینا با هدف توسعه کشت گیاهان روغنی دیم" در سالن اندیشه سازمان، ضمن برشمردن مزایای گیاه کاملینا با نام علمی Camelina Sativa به رقم معرفی شده از این گیاه توسط دکتر دانیال کهریزی اشاره کرد و افزود: سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در راستای حمایت از پروژه های تحقیقاتی اثربخش و کاربردی، ضمن تعریف پروژه های مشترک با همکاری موسسه های تحقیقاتی مرتبط با این موضوع، پایلوت های تحقیقی – ترویجی با هدف تولید روغن و علوفه در اقلیم های مختلف سراسر کشور را در دستور کار قرار می دهد.

وی با اعلام حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی به ویژه گیاه جدید کاملینا که مزیت های قابل توجهی در مقایسه با سایر گیاهان روغنی رایج دارد، بیان داشت: از آن جایی که کشت این گیاه به صورت دیم میسر است، می تواند ظرفیت جدیدی در توسعه کشت گیاهان روغنی دراین مناطق ایجاد کند و لازم است به زودی نتایج پایلوت تحقیقاتی سازگاری کشت لاین های مختلف از این گیاه در استان های متنوع به صورت گزارش فنی تهیه و ارائه شود.

در این نشست، دکتر دانیال کهریزی استادتمام دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به آمار سالانه واردات روغن، هدف از تحقیق بر روی گیاه کاملینا را رفع چالش های تامین نیاز داخلی روغن کشور برشمرد و افزود: تحقیق بر روی گیاه کاملینا را 5 سال گذشته برای اولین بار در کشور با هدف کاهش چالش های تامین نیاز داخلی مصرف روغن از جمله وابستگی به واردات و خروج ارز کشور برای تامین روغن نیاز داخل، فراوانی روغن های ناسالم در بازار مصرفی، واردات کنجاله و خوراک دام، تناوب ضعیف در کشت دیم در قالب یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز کردیم.

وی با ارائه اطلاعات گیاهشناسی گیاه کاملینا آن را متعلق به خانواده شب بوئیان دانست و در بیان مزیت های آن در مقایسه با کلزا بیان داشت: این گیاه در مقایسه با سایر اعضای این خانواده که دگرگشن هستند، صد درصد خودگشن بوده و هیچ یک از آفات و بیماری های خانواده براسیکاسه یا شب بوئیان را ندارد و این باعث شده است نیاز به سم مصرفی در طول دوره کشت در حد چشمگیری کاهش یابد. این گیاه هم چنین در مقایسه با کلزا مقاوم به ریزش بذر، متحمل به شوری، رقابت پذیری با علف های هرز و مقاوم به خشکی است.

کهریزی با اشاره به سابقه کشت چهارهزار ساله گیاه کاملینا، سطح زیر کشت این گیاه را در کانادا و آمریکا را رو به رشد توصیف کرد و افزود: روغن استحصال شده از این گیاه با تایید مراجع معتبر بین المللی، خوراکی و دارای خاصیت دارویی است و گزارشی از اثرات منفی استفاده خوراکی از این گیاه وجود ندارد. کیفیت روغن این گیاه در مقایسه با روغن کلزا سرشار از امگا 3 و امگا 6 با تعادل مناسب بوده و به دلیل وجود سطوح بالایی از آنتی اکسیدان ها دارای خواص تایید شده ضدسرطانی است.

وی همچنین به کاربردهای دیگر این گیاه در تغذیه طیور، آبزیان و تهیه کنجاله اشاره داشت و ابراز امیدواری کرد با توسعه کشت این گیاه به ویژه در شرایط دیم و در تناوب با غلات دانه ریز، بخشی از چالش های تولید روغن داخل برطرف شود.

تعداد مشاهده خبر49 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal