اخبار ویژه
1395/11/24
تراز مثبت ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات دام و طیور در ۱۰ ماهه نخست سال/ ۱۲,۵ درصد جمعیت شترمرغ جهان در ایران پرورش داده می‌شود


در صادرات محصولات پروتئینی اعم از مرغ، تخم‌مرغ، دام زنده و عسل، تراز تجاری مثبت بوده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از ایانا، معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموع صادرات دام و طیور در ۱۰ ماهه نخست سال به بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده که تراز آن به اندازه ۵۰۰ میلیون دلار مثبت بوده است.
حسن رکنی با اشاره به اینکه چهار محصول اصلی لبنیات، مرغ، تخم‌مرغ و عسل پیشرفت خوبی در صادرات داشته است، افزود: امسال بیش از ۶۵۰ هزار تن محصولات لبنی به کشورهای مختلف صادر شده که پیش‌بینی می‌شود این مقدار تا پایان سال به بیش از ۷۰۰ هزار تن برسد؛ این در حالی است که مجموع شیر تولیدی کشور بالای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده و توانایی کشور در صادرات این محصول بیشتر از این مقدار است.
وی درباره صادرات محصولات دیگر بیان کرد: ۶۰ هزار تن مرغ، ۴۰ هزار تن تخم‌مرغ و یک‌هزار و ۳۰۰ تن عسل، مجموع صادرات ۱۰ ماهه سال جاری بوده است که در این میان عسل با تولید ۷۸ هزار تن به نقطه قابل قبولی رسیده و کشش بازار داخلی آن نیز قابل توجه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام با اشاره به اینکه تجارت دام زنده باید حالتی سیال داشته باشد، ادامه داد: بیشتر تجارت گوشت قرمز در دنیا مربوط به دام سنگین بوده و تنها ۲۵ درصد آن را دام سبک تشکیل می‌دهد؛ علاوه بر آن، ۹۰ درصد تجارت گوشت در جهان به‌صورت سرد انجام می‌شود.
رکنی عنوان کرد: بنا به هر دلیلی، بازار داخلی ایران تمایل کمتری به استفاده از گوشت سرد داشته و رغبت مصرف‌کنندگان بیشتر به مصرف گوشت گرم است؛ بنابراین در دو ماه اخیر با تسهیلاتی که برای تجار قائل شدیم، بخشی از نیاز گوشت گرم از طریق کشورهای همسایه تأمین شد که این روند تا به تعادل رسیدن بازار داخلی ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به ورود بره‌های جدید تا کمتر از دو ماه دیگر به بازار داخلی یادآور شد: خوشبختانه شرکت پشتیبانی امور دام از یک ماه پیش با توزیع گوشت قرمز به میادین با قیمت حدود ۳۱ هزار تومان به تعادل‌بخشی قیمتی کمک کرده و روز گذشته نیز ۸۰۰ رأس دام کوچک سوای برنامه روزانه در میادین توزیع توزیع کرد.
تشکیل نخستین زنجیره تولید شترمرغ در ایران
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره پرورش شترمرغ تأکید کرد: نخستین زنجیره کامل تولید شترمرغ در ایران هفته گذشته در استان فارس به بهره‌برداری رسید که این موضوع می‌تواند انتفاع تولیدکننده و مصرف‌کننده را همزمان دربر داشته باشد.
به گفته رکنی، اکنون ۸۰۰ هزار قطعه شترمرغ در جهان وجود دارد که ۴۰۰ هزار قطعه آن در آفریقا زندگی می‌کنند و ۱۰۰ هزار قطعه نیز در ایران وجود دارد که ۱۲,۵ درصد از کل جمعیت شترمرغ جهان را تشکیل می‌دهد. در این میان ۹ هزار قطعه مادر مولد و ۹۰ هزار قطعه گوشتی در مزارع کشور پرورش داده می‌شوند.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۵ درصد گوشت مورد نیاز طیور توسط زنجیره تولید به بازار عرضه می‌شود، اضافه کرد: این اتفاق درباره شترمرغ بسیار مبارک بوده و احداث کشتارگاه در کنار زنجیره نیز باعث عرضه محصولات این پرنده به‌صورت مدرن، سنتی و بهداشتی به بازار خواهد شد.
رکنی در پایان اظهار داشت: در جهان ۴۵ درصد تمرکز روی چرم، ۴۰ درصد گوشت و ۲۰ درصد پر شترمرغ است، اما در ایران گوشت شترمرغ از ۸۰ درصد اهمیت برخوردار بوده و برای دیگر محصولات مانند چرم یا پَر کار حرفه‌ای انجام نشده است؛ در حالی که تولید کیف از چرم شترمرغ، قیمتی بالاتر از خود شترمرغ دارد و از پَر آن نیز می‌توان در صنایع مختلف ازجمله اتومبیل‌سازی استفاده کرد، ضمن اینکه کشورهای همسایه نیز مشتریان خوبی برای محصولات مختلف شترمرغ هستند.
 
 


 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.