اولویت تنظیم بازار تخم مرغ با اتکا به تولید داخلی/واردات راهکار موقت است
1396/10/09

وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به ادعای مطرح شده در خبرگزاری ایلنا اعلام کرد که تنظیم بازار تخم مرغ با اتکا به تولید داخلی اولویت این وزارت و با توجه به شیوع بیماری آنفلوانزا،واردات تخم مرغ راهکار موقت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در واکنش به ادعای مطرح شده در خبرگزاری ایلنا مبنی بر تمایل دولت به واردات به جای حل مشکل تولید تخم مرغ در داخل،مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی در توضیحاتی ضمن رد این ادعا تامین امنیت غذایی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی با اتکا به تولید داخلی را سیاست راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در دولت های یازدهم و دوازدهم اعلام کرد. متن این توضیحات به شرح زیر است:

در راستای رونق و پایداری تولید داخلی تخم مرغ و کاهش آسیب های شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان اقدامات متعددی انجام شده است که برنامه ریزی معاونت امور تولیدات دامی برای بازسازی و بازگشت واحدهای آسیب دیده به مدار تولید و آغاز جوجه ریزی مرغ تخم گذار در مناطق عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله این اقدامات است.

این گزارش،اتخاذ راهکار افزایش سن گله در واحدهای پرورش مرغ تخم گذار را از دیگر برنامه های وزرات جهاد کشاورزی برای تامین تخم مرغ از تولید داخلی عنوان کرده و می افزاید:به منظور حمایت از صنعت مرغداری، پرداخت 100 میلیارد تومان برای جبران خسارت مرغداران در هیات وزیران به تصویب رسیده و تاکنون 30 میلیارد تومان به مرغداران آسیب دیده از بیماری آنفلوانزا پرداخت شده است.

این گزارش با اشاره به تصمیمات ستاد ملی مقابله با آنفلوانزای پرندگان و اقدامات مستمر سازمان دامپزشکی و تولید کنندگان برای مقابله و پیشگیری از شیوع این بیماری، تصریح می کند:در حال حاضر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 32 کشور جهان (از جمله کشورهای اروپایی)شیوع یافته است و شیوع این بیماری موجب معدوم سازی گله های مرغ تخم گذار و افزایش قیمت تخم مرغ در این کشورها شده است.

این گزارش در ادامه با اشاره به این که اجازه واردات با هدف تامین کسری تولید و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ها و حمایت از مردم و مصرف کنندگان اتخاذ شده است، تاکید می کند:به منظور پیشگیری از سودجویی،تخم مرغ وارداتی صرفا با هماهنگی با اتحادیه مرغداران و از طریق شبکه های تنظیم بازار توزیع می شود.

تعداد مشاهده خبر64 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal