افتتاح نخستین دفتر قرنطینه نباتی مناطق آزاد کشور در چابهار
1396/07/22
در سفر سه روزه رئیس سازمان حفظ نباتات به استان سیستان و بلوچستان، نخستین دفتر نمایندگی قرنطینه گیاهی مناطق آزاد کشور با هدف پیشگیری از ورود آفات نباتی در بندر چابهار افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور،  دکتر محمدعلی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات در مراسم افتتاحیه این دفتر گفت: طبق توافقاتی که بین منطقه آزاد چابهار و وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته پست‌های قرنطینه در بندر چابهار ایجاد می‌گردد.
وی افزود: ایجاد پست‌های قرنطینه موجب تسهیل در تجارت و اطمینان از بهداشت محصولات کشاورزی صادراتی می‌شود.
باغستانی خاطرنشان کرد: همچنین پیگیر ترانزیت محصولات کشاورزی از ایران به کشورهای منطقه هستیم.
شایان ذکر است در این سفر سه روزه که رئیس و معاونین قرنطینه و توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان به استان سیستان وبلوچستان داشتند، از نخلستان‌های مرزی ریگ ماک و تهلاب شهرستان میرجاوه نیز بازدید شد و در خصوص وضعیت آفت سر خرطومی خرما و شیوه‌های مبارزه با این آفت با کشاورزان منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
همچنین از روند مراحل ساخت و ساز ساختمان قرنطینه گیاهی و طرح ضدعفونی کردن انبه در این شهرستان بازدید شد. در طول این سفر که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز دکتر باغستانی را همراهی می‌‍کرد، از طرح مبارزه بیولوژیکی با آفت کرم گلوگاه انار باغات شهرستان خاش نیز بازدید به عمل آمد و رهنمودهای لازم در این زمینه به کشاورزان منطقه داده شد.
در بخش دیگری از سفر ریاست سازمان حفظ نباتات، از کارگاه بوجاری گندم جهت ضدعفونی بذر قبل از کشت در شهرستان ایرانشهر بازدید به عمل آمد. از دیگر اقدامات انجام شده در این سفر بازدید و بررسی وضعیت ایستگاه تولید نهال میوه های گرمسیری و تنها گلخانه پرورش آناناس در کشور و نیز آزمایشگاه و پست قرنطینه نباتی در شهرستان پیشین استان سیستان و بلوچستان بود.
تعداد مشاهده خبر272 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal