بهره‌گیری از ظرفیت اتحادیه میهن برای ثبات بازار تخم‌مرغ کشور
1398/01/21

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: برای ثبات بازار تخم‌مرغ کشور لازم است از ظرفیت مناسب اتحادیه مرغداران تخمگذار میهن برای انجام مأموریت‌های جدید تنظیم بازاری بهره لازم را ببریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد در دیدار نوروزی با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران تخمگذار میهن، ضمن عرض تبریک به مدیران صنعت طیور تخمگذار کشور به مناسبت آغاز سال نو و اعیاد شعبانیه، با اشاره به معضل مهم و اساسی چگونگی تأمین مالی (فاینانس) اتحادیه میهن در راستای انجام برنامه‌های پیش رو تأکید کرد: چنانچه بانک کشاورزی بخواهد در زمینه بانکداری شرکتی و تأمین مالی زنجیره تولید ورود کند، یکی از آماده‌ترین بسترهای موجود در حوزه زنجیره‌های کشور به لحاظ ساختاری و نظم تشکیلاتی اتحادیه میهن است و از این رو سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن حمایت از این امر در تأمین تضامین مورد نیاز بانکی آن نیز مساعدت خواهد کرد.

وی همچنین با توجه به پوشش حدودا" 90 درصدی فعالان حوزه مرغ تخمگذار توسط اتحادیه میهن، بر لزوم افزایش قدرت چانه‌زنی این تشکل فراگیر صنعت طیور تأکید و اظهار کرد: معتقدیم اتحادیه میهن باید در بازرگانی مربوط به تأمین نهاده‌ها، پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز صنعت تخمگذار نظیر ذرت، سویا و بویژه متیونین، لیزین و ویتامین‌های مختلف در کنار اتحادیه بازرگانی تعاونی‌های کشور (بتکا) ورود فعال داشته کمااینکه در حال حاضر با چالش جدی در این زمینه نیز مواجهیم.

شیرزاد با اشاره به عزم سازمان متبوع در تشکیل شورای عالی هماهنگی تشکل‌های بخش کشاورزی، تصریح کرد: بی‌تردید قدرتمندترین نهاد رسمی بخش کشاورزی کشور، شورای عالی تشکل‌های بخش کشاورزی، مرکب از نمایندگان کلیه ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان بخش کشاورزی خواهد بود و بدیهی است که اتحادیه میهن نیز به نمایندگی از طرف جامعه مرغداران تخمگذار کشور در آن حضور فعالانه خواهد داشت.

بنابه این گزارش، استفاده از فضای میادین عرضه مستقیم در سطح کلانشهرها به عنوان یکی از وظایف مهم و راهبردی اتحادیه‌ها و حمایت کامل سازمان تعاون روستایی از این امر، موضوع دیگر مورد تأکید دکتر شیرزاد بود.

وی همچنین شیوه سابق یارانه‌ای در صنعت طیور کشور را فاقد توان پاسخگویی به نیازهای امروزی این صنعت دانست.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی خاطرنشان کرد: از مدتی قبل پیگیری‌های لازم جهت برقراری بیمه‌های جزئی و کلی از کار افتادگی، بازنشستگی و بیمه‌های عمر برای فعالان صنعت مرغ تخمگذار توسط سازمان تعاون روستایی آغاز شده که به کمک اتحادیه میهن در این زمینه نیاز جدی احساس می‌شود.

براساس اعلام دکتر شیرزاد، شناسایی، تقویم و واگذاری زیرساخت‌های موجود سازمان به شبکه از جمله اتحادیه مرغداران تخمگذار میهن در زمره برنامه‌های در دست اقدام سال جاری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خواهد بود.

شایان ذکر است؛ اتحادیه مرکزی مرغداران میهن که فعالیت خود را از سال 1380 آغاز کرده‌، در حال حاضر مشتمل بر 17 اتحادیه و تعاونی استانی، چهل تعاونی شهرستانی و 1800 واحد مرغداری تحت پوشش با ظرفیت اسمی 111 میلیون قطعه مرغ تخمگذار و پرورش پولت است که هم‌اکنون با ظرفیت فعال بیش از 70 میلیون قطعه مرغ تخمگذار، سالانه بالغ بر 950 هزار تن تخم مرغ خوراکی کشور را تولید می‌کنند.

در عین حال، واحدهای یاد شده از توان تولید نزدیک به 70 میلیون قطعه جوجه یکروزه و صادرات حدود 70 هزار تن تخم‌مرغ خوراکی و شش میلیون قطعه جوجه و پولت برخوردارند.

تعداد مشاهده خبر85 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal