ساخت سرپناه های محکم و مطمئن برای جامعه عشایری کشور
رئیس فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی از تصویب‌بندی خبر داد که بر اساس آن به سازمان امور عشایر ایران اجازه می‌دهد برای ساخت سرپناه‌های انسانی و دامی با دوام و مقاوم در مناطق ییلاقی و قشلاقی عشایر اقدام کند.
1398/01/21

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، هادی قوامی با بیان این که محیط زیست و منابع طبیعی اجازه نمی‌دادند که سرپناه‌های عشایری با مصالح مقاوم ساخته شوند، گفت: بیشتر سرپناه های عشایری مناطق سیل زده به علت گلی بودن تخریب شده است.

وی افزود: در این راستا بندی در مجلس تصویب شد که بر اساس آن به سازمان امور عشایر اجازه می دهد برای ساخت سرپناه های انسانی و دامی با مصالح با دوام و مقاوم اقدام کند.

قوامی ادامه داد: بر اساس این بند عشایر می توانند برای ساخت حدود 70 متر سرپناه انسانی و به ازای هر 50 رأس دام 75 متر جایگاه دام بادوام و مقاوم با تائید واحدهای تابعه سازمان امور عشایر اقدام کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه با اشاره به اینکه تا کنون حدود 50 هزار میلیارد تومان به زیرساخت های مناطق سیل زده خسارت وارد شده است، گفت: دولت می تواند با اذن مقام معظم رهبری دو میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت سیل برداشت کند.

قوامی با بیان اینکه تامین این منابع از محل 5 درصد بودجه عمومی برای موارد بحرانی امکان پذیر نیست، گفت: در حال حاضر دولت باید این 5 درصد را به صورت تنخواه از بانک مرکزی قرض بگیرد، البته بخشی از این 5 درصد در بودجه تعیین تکلیف و عنوان شده که در اختیار نهادهایی همانند هلال احمر و سایر بخش ها همانند بیمه محصولات کشاورزی قرار گیرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 5 درصد بودجه عمومی برای موارد بحرانی تکافوی میزان خسارات وارده به مناطق سیل زده را نمی دهد به این منظور چند منبع پیش بینی شده که یکی از این منابع برداشت دو میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی است تا با اذن مقام معظم رهبری در اختیار دولت قرار داده شود.

وی اضافه کرد: این منابع با نرخ سامانه نیما محاسبه حدود 20 هزار میلیارد تومان می شود.

قوامی با تاکید بر اینکه به دولت اجازه داده شده از محل اموال و دارایی های نزد سازمان فروش اموال تملیکی، حدود 2 هزار میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کند، ادامه داد: همچنین به دولت اجازه داده شده از محل صرفه جویی، منابع لازم برای مناطق سیل زده را تامین کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ابراز داشت: همچنن اجازه داده شده بانک مرکزی تا 20 هزار میلیارد تومان خط اعتباری به بانک های تخصصی و توسعه ای برای کمک به سیل زدگان ارائه دهد.

وی افزود: با ایجاد این خط اعتباری، بانک‌ها تسهیلات بلندمدت با نرخ پایین تر ارائه می دهند تا واحدهای صنعتی، مسکونی، اقتصادی و تولیدی آسیب دیده تعمیر شوند.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal