گوشت در میادین دام 36 تا 40 هزار تومان خرید و فروش می‌شود
1397/12/13

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: قیمت تمام شده دام زنده در کشور به طور میانگین هر کیلوگرم 28 هزار تومان است که در میادین دام 36 تا 40 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در دومین روز از گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان امور عشایر ایران در تهران اظهار داشت: گوشت مورد نیاز کشور 950 هزار تن است و بر اساس اعلام معاونت امور دام 850 هزار تن از گوشت مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و وزارت جهادکشاورزی نیز مجوز واردات 150 هزار تن گوشت را صادر می‌کند.

وی با طرح این پرسش که چرا قیمت دام زنده گران شده است؟ گفت: قیمت تمام شده دام زنده در کشور بطور میانگین هر کیلوگرم 28 هزار تومان است که در میادین دام 36 تا 40 هزار تومان خرید و فروش می شود.

وی افزود: این تفاوت به دلیل هزینه های جنبی و تبعی و بالا بودن قیمت دام در کشورهای همسایه و کیفیت بالای دام ایران است.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: این موضوع و نوسانات ارزی باعث شده قیمت گوشت قرمز در کشور بالا برود که بیشترین آسیب را قشر حقوق بگیر با درآمد ثابت می بینند.

علائی مقدم گفت: تولید دام توسط عشایر کاهش پیدا نکرده و عشایر طبق روال سال های گذشته در حال تولید و عرضه دام هستند.

وی اظهار داشت: دولت در سال‌جاری بیشترین نهاده دامی و تسهیلات مورد نیاز برای افزایش تولید را برای عشایر تامین کرده است.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: برای جلوگیری از قاچاق دام دستورالعمل خرید و فروش و حمل و نقل دام زنده در هیات وزیران تصویب شده است.

علائی مقدم گفت: درست است در این دستوالعمل عشایر به شرط داشتن دفترچه معتبر تعاونی های عشایری، مستثنی شده اند اما مسئولیت های زیادی برای ما ایجاد شده است.

وی افزود: امسال به دلیل جلوگیری از قاچاق دام و طمع سودجویان، بیشترین حساسیت به بر روی عشایر کوچرو وجود دارد.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: بنابراین عشایر باید بر اساس تقویم کوچ جابجایی دام خود را با همراه داشتن دفترچه عشایری مورد تأیید تعاونی های عشایری انجام دهند.

علائی مقدم گفت: در حال حاضر 230 هزار خانوار عشایری در کشور وجود دارد که برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در زمان کوچ، نیاز است پایش دفترچه های عشایری توسط تعاونی های عشایری صورت گیرد.

وی بیان کرد: در آینده ای نزدیک با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات عشایر و صدور کارت هوشمند به جای دفترچه های عشایری و ثبت اطلاعات پایه عشایر، تعداد دام، میزان مرتع و ...، در راستای پایش و راستی آزمایی اطلاعات عشایر از سوی سازمان امور عشایر اقدام خواهد شد.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر عزیز در زمان کوچ برای حمل و نقل دام خود با خودرو بر اساس مصوبه هیات وزیران باید نسبت به بروزرسانی دفترچه های عشایری خود توسط تشکل های عشایری اقدام کنند در غیر اینصورت توسط دستگاه های نظارتی تردد آنان کنترل می شود.

علائی مقدم گفت: در زمان کوچ بهاره (قشلاق به ییلاق) و کوچ پاییزه (ییلاق به قشلاق)، تردد و حمل دام توسط عشایر در جهت خلاف حرکت دوره کوچ ممنوع است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal