گردشگری عشایر در سامانه‌های عرفی ایجاد شود
1397/12/11

رئیس سازمان امور عشایر ایران، بر ایجاد گردشگری عشایر در محل استقرار آنان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در همایش ملی نقش اقامتگاه‌های بوم‌گردی در توسعه پایدار روستایی و عشایری، گفت: باید گردشگری عشایر را در محل زندگی و سامانه‌های عرفی و محل استقرار آنان ببینیم.

وی افزود: عشایر کشور دارای 20 هزار سامانه عرفی ییلاقی و قشلاقی هستند که این سامانه‌ها رنگین کمانی از ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که در موضوع بوم‌گردی اولین حرف را بحث سرزمین و محیط زیست می‌زند، اظهار داشت: امکان ندارد بوم‌گردی روستایی را از گردشگری عشایر جدا کنیم و این دو باید با هم دیده شوند.

این مسوول با بیان این که کلمه "دهاتی" و روستایی از افتخارات ماست چراکه تمدن و پیشینه ما روستایی و عشایری است، تاکید کرد: انتظار داریم هر جا کلمه "روستا" بکار می‌رود کلمه "عشایر" هم آورده شود و این دو در کنار هم بیایند.

در این همایش، معاون وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی نیز با بیان این که متاسفانه بوم‌گردی روستایی را به ایجاد بوم‌خانه یا بوم کلبه تقلیل داده‌ایم، اظهار داشت: برای گردشگران، بیش از ساختمان، محیط زندگی، محیط زیست و فرهنگ و تولیدات منطقه دارای اهمیت است.

دکتر منصوری با اشاره به تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری توسعه روستایی و عشایری، بیان داشت: اولویت ما برای پرداخت وام توسعه اشتغال روستایی و عشایری ایجاد اشتغال است و خود وام در اولویت نیست.

وی افزود: تاکنون 18 هزار میلیارد تومان از این محل اختصاص داده شده و به همین میزان متقاضی به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم.

منصوری ادامه داد: تاکنون 7500 میلیارد تومان از این اعتبارات با بانک های عامل قرارداد منعقد شده و 6100 میلیارد تومان آن به متقاضیان پرداخت شده است.

معاون وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات روستائیان و عشایر در دریافت این تسهیلات عدم داشتن ضمانت‌نامه است.

گفتنی است؛ همایش ملی نقش اقامتگاه‌های بوم‌گردی در توسعه پایدار روستایی و عشایری با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، رئیس سازمان امور عشایر ایران، مسئولین کشوری و استانی و جمعی از کارآفرینان بومگردی و عشایری کشور در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal