کارگروه ملی تقویم کوچ بهاره و مدیریت چرای دام در تهران برگزار شد
1397/12/07

جلسه کارگروه ملی تقویم کوچ بهاره و مدیریت چرای دام در سالن شهید مطیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با حضور مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها و مدیرکل دفتر بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، مدیرکل دفتر بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر ایران با اعلام این مطلب گفت: این جلسه با حضور مدیران کل امور عشایر و منابع طبیعی ده استان منطقه زاگرس برگزار شد و در آن مشکلات و موانع کوچ بویژه در خصوص عشایر برون کوچ عشایر منطقه زاگرس مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

داریوش نعمت الهی افزود: به دلیل خشکسالی و تصرف و انسداد برخی از ایلراه های عشایری، در سال های اخیر تقویم کوچ عشایر دچار تغییراتی شده است بگونه ای که زمان ورود و خروج عشایر به مراتع با شرایط و ظرفیت های موجود هماهنگی ندارد.

وی ادامه داد: برگزاری این جلسات بصورت سالانه نیز برای همکاری و هماهنگی بین دستگاهی و هم افزایی بین دو دستگاه امور عشایر و منابع طبیعی به منظور تنظیم تقویم کوچ و تسهیل هرچه بیشتر در کوچ و ورورد و خروج به موقع عشایر به سامانه های عرفی ییلاقی انجام می شود.

نعمت الهی گفت: در این جلسه تاریخ و ورود عشایر به مراتع ییلاقی در استان های منطقه زاگرس مشخص گردید که اطلاع رسانی های لازم در موعد مقرر از طریق رسانه ها برای رعایت تقویم کوچ انجام شود.

مدیرکل بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: در این نشست مقرر شد از محل اعتبارات خشکسالی برای تامین نهاده و علوفه مورد نیاز دام عشایر و آبرسانی به عشایر در زمان کوچ پیش بینی های لازم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: تشکیل کارگروه استانی متشکل از دو دستگاه امور عشایر و منابع طبیعی و سایر دستگاه های مرتبط با محوریت استانی در راستای مدیریت کوچ از دیگر مصوبات این نشست بود.

نعمت الهی افزود: همچنین در این نشست در خصوص بند "ت" ماده 29 قانون احکام دائمی برنامه توسعه مبنی بر رفع اختلاف مراتع عشایری با مراتع روستایی و تعیین تکلیف مراتع عشایری، بحث و تبادل نظر شد.

مدیرکل دفتر بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر اظهار داشت: در این جلسه موضوع زنجیره تولید گوشت قرمز برای کاهش فشار دام بر مرتع و همچنین موضوع توسعه انرژی های پاک در مناطق عشایری که می تواند نقش بسزایی در حفظ مراتع داشته باشد نیز طرح و مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

گفتنی است، مدیران کل امور عشایر و منابع طبیعی استان های فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کرمانشاه، لرستان در این نشست حضور داشتند و دیدگاه های خود را در خصوص تقویم کوچ و سایر مباحث مطرح شده، ارائه کردند.


  تعداد مشاهده خبر6 بار
  تصاویر مرتبط


  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
   
  آدرس پست الکترونیکی شما
     
  شماره تلفن
  توضیحات
   
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
   
  کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
  Powered by DorsaPortal