دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی کمتر وارد حوزه عشایر می‌شوند
1397/12/07

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سه طرح ویژه آموزشی، فرهنگی و بهداشتی مختص عشایر در شورای عالی عشایر و هیات دولت مصوب شده است اما دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی کمتر وارد حوزه عشایر می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، دکتر قندالی در دیدار و گفتگو با نماینده مردم ماکو و چالدارن در مجلس در محل سازمان، ضمن تبادل نظر در خصوص مسائل و مشکلات عشایر، با اشاره به این که وظایف همه دستگاه‌ها در قبال جامعه عشایری تبیین و تبدیل به قانون شده است، افزود: حوزه فرهنگ عشایر عمدتا ارتباط به دستگاه‌های تبلیغی دارد که متاسفانه این دستگاه‌ها به وظایف خود در قبال عشایر عمل نمی‌کنند.

وی ادامه داد: فرهنگ عشایر دو وجه دارد یک وجه آن بخش عمومی است و یک وجه آن هم مربوط به مسائل مذهبی می‌شود که ضروری است دستگاه‌های متولی در بخش مذهبی وظایف خود را در قبال عشایر انجام دهند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به سهم عشایر از اعتبارت مالیات بر ارزش افزوده، گفت: از این اعتبارات برای بهره‌مند کردن عشایر از انرژی خورشیدی، بهسازی چشمه‌ها، راه‌اندازی سرویس‌های بهداشتی در مناطق عشایری استفاده می‌شود که اگر این اعتبارات به جای خود مصرف شود کمک های خوبی به عشایر می‌شود.

وی با اشاره به نوسات ارزی در کشور، بیان داشت: در ماه‌های اخیر قیمت خیلی از کالاها به سه برابر افزایش یافته با این وجود تلاش کردیم قیمت نهاده‌های دامی افزایش نیابد که بر اساس افزایش نرخ ارز، نهاده‌های دامی افزایش 1.5 برابری داشته است.

قندالی افزود: از هم اکنون تشکل‌های عشایری را بسیج کرده‌ایم تا نهاده‌های دامی مورد نیاز دامداران عشایری را برای سال آینده تامین کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که امسال برای آبرسانی به عشایر 40 میلیارد تومان مصوب داشتیم، گفت: تاکنون 27 میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص یافته که یک میلیارد و 700 میلیون تومان آن به عشایر آذربایجان غربی اختصاص داده شده است.

وی افزود: همچنین دو دستگاه کامیون تانکردار آبرسان و 3 خودروی کمک دارد برای خدمات‌رسانی به عشایر آذربایجان غربی اختصاص داده شده و یک دستگاه نیز به عشایر چالدران اختصاص داده می‌شود.

قندالی با اشاره به اختصاص اعتباراتی به صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایر، گفت: یک میلیارد و 850 میلیون تومان از این اعتبارات سهم عشایر آذربایجان غربی است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در پایان از تلاش، همکاری و توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جامعه عشایری قدردانی کرد.

  تعداد مشاهده خبر4 بار
  تصاویر مرتبط


  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
   
  آدرس پست الکترونیکی شما
     
  شماره تلفن
  توضیحات
   
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
   
  کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
  Powered by DorsaPortal