خروج دام مولد سبک، تهدیدی اقتصادی و ژنتیکی برای صنعت دام سبک کشور
1397/11/29

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، خروج دام مولد سبک را تهدیدی اقتصادی و ژنتیکی برای صنعت دام سبک کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد در جمع اعضای هیات مدیره اتحادیه دام سبک کشور، با اشاره به فضای خاص اقتصادی کنونی و سهم مهم تولیدات صنعت دام سبک در سفره غذایی مردم اظهار داشت: با توجه به اهمیت و جایگاه تولید میزان 8.97 هزار تن گوشت قرمز در کشور و مصرف سرانه 4.12 کیلوگرمی گوشت قرمز در سبد غذایی جمعیت 80 میلیونی کشور و از طرفی تاثیر دام سبک با مجموعه 11 درصد تولید گوشت قرمز و تعداد 50 میلیون رأس گوسفند در قالب 27 نژاد معادل 7.36 درصد کل گوشت تولیدی کشور و 14.5 میلیون رأس بز با آمار 3.2 درصد گوشت تولیدی، اقدامات حمایتی بسیار جدی در راستای تأمین و توزیع خوراک دام در دستور کار مشترک دولت و اتحادیه دام سبک قرار گرفته‌ است.

وی افزود:  اساسا" برخلاف ظاهر این عنوان، فعالیت تولیدی در بخش دام سبک کار بسیار دشواری است و ‌باید با توجه به مسائل خاص ارزی مورد عنایت مضاعف قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با ابراز نگرانی نسبت به خروج بی‌سابقه دام مولد سبک به آن سوی مرزهای کشور تأکید کرد: لازم است اتحادیه دام سبک به عنوان صدای رسای فعالان زیربخش تولیدات دامی با اطلاع‌رسانی مؤثر و اعلام اعتراض فراگیر، در موضوع قاچاق دام مولد و بره به صورت فعالانه ورود نماید.

وی همچنین افزود: سازمان مرکزی تعاون روستایی با تمام توان از برنامه‌های اتحادیه دام سبک در راستای ایجاد تمهیدات اساسی به منظور اجرای طرح‌های توانمندسازی دامداران عضو این اتحادیه پشتیبانی کرده و به طور کلی اعتقاد داریم در شرایط کنونی توجه و عزم بیش از پیش حوزه تخصصی بخش کشاورزی به ویژه در زمینه تأمین تسهیلات مناسب و تهیه اقلام مورد نیاز جیره دام حائز اهمیت و ضرورت فراوان است.

شیرزاد خاطرنشان ساخت: با توجه به تفاهمنامه فی مابین شرکت حامی سرمایه وابسته به مرکز اقتصاد مقاومتی سپاه پاسداران و سازمان مرکزی تعاون روستایی، برنامه‌های حمایتی و راهبردی مشترکی در خصوص واگذاری امکانات و واردات دام مولد مورد نیاز در حال اقدام بوده و امیدواریم در آینده نزدیک با برقراری ارتباط مؤثر میان اتحادیه مربوطه و شرکت مذکور گام‌های بلندی در جهت جلوگیری از تضعیف بنیه و توان تولیدی کشور در حوزه دام سبک برداشته شود.

گفتنی است؛ در پایان این جلسه توسط دکتر شیرزاد دستوراتی در زمینه مساعدت‌های لازم جهت استقرار و پیشبرد امور جاری و اجرایی اتحادیه دام سبک کشور خطاب به معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری صادر شد.

تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal