نگاه زنجیره‌ای و گسترش تعاونی‌های تخصصی محصولی استراتژی‌ آینده سازمان تعاون روستایی
1397/10/23

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: استراتژی آینده سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، نگاه زنجیره‌ای و گسترش تعاونی‌های تخصصی محصولی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد در جلسه بررسی طرح‌های استراتژیک سازمان با تبیین گفتمان نو و سیاست‌های سازمان در زمینه گسترش تعاونی‌های تخصصی محصولی اظهار داشت: در راستای اجرای ماده 3 اساسنامه این سازمان مبنی بر ساماندهی تولید کنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی در قـالب اتحادیه‌ها و شـرکت‌های تعاونی تخصصـی محصولی و به منظور تقویت و ایجاد وحدت رویه در تشـکیل و توسـعه هدفمند و قانونمند تشـکل‌ها و اتحادیه‌های حوزه فعالیت باغبانی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک با هدف هم‌افزایی و بهره‌گیری از توان فنی، امکانات و منابع انسانی مشترک در انسجام فعالیت‌ها و همچنین تنظیم و توسعه بازارهای هدف‌، مورد اقدام و اجرا قرار گرفت.

وی یادآورشد: این تفاهم‌نامه پس از امضا به مـدیریت‌های تعاون روستایی استان‌های کشور ارسال و جهت اجرایی کردن آن در سطوح ستاد و استان‌ها طی جلسات کارشناسی، تصمیم‌گیری لازم انجام شده که در حال حاضر با جدیت تمام در دست پیگیری است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در تشریح اقدامات انجام شده افزود: در اولین اقدام با توجه به راهبرد معاونت‌های تخصصی، گیاهان دارویی در دسـتور کار قرار گرفته و دستورالعمل اجرایی آن نیز در کارگروه مربوطه تدوین و پس از اخذ تاییـدیه از هیات مـدیره سازمان، اساسـنامه تیپ شـرکت تعاونی کشاورزی گیاهان دارویی آماده و به اسـتان‌ها ابلاغ شده و در پی آن کارگروه اسـتانی در کلیه استان‌ها تشـکیل و هم‌اکنون در اسـتان‌های لرسـتان، اصفهان، خراسان رضوی و شــمالی، فارس، اصـفهان و چهارمحال و بختیاری شـرکت‌های تعاونی محصول گیاهان دارویی تشـکیل شـده است. همچنین سـند سازماندهی و توانمندسازی تولیدکنندگان و بهره‌برداران عضو شبکه تعاونی‌های روستایی، زنان و تولید روستایی تنظیم و ابلاغ شده است.

شیرزاد در خصوص تعاونی‌های تخصصی محصول خرما یادآور شد: بـا تـوجه به اهمیت محصـول خرما و صـنایع جـانبی مرتبط بـا این محصول، موضوع طی نشسـت کارشناسـی مشترک معاونت تخصصی و مدیران تعاون روسـتایی و باغبانی 8 اسـتان فعال در حوزه تولید محصول خرما تشکیل و مقرر شد استان‌ها پس از تشکیل کارگروه استانی نسبت به ترغیب و زمینه‌یابی به منظـور راه‌اندازی و ایجـاد تعاونی‌های خرما و همچنین فعال‌سازی تعاونی‌های موجود در اسـتان‌های هرمزگان، فارس، خوزسـتان و بوشهر اقـدام کنند. تشـکیل شـرکت‌های تعاونی محصولی خرما و اتحادیه‌های مرتبط در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان تصویب و مجوزهای تشکیل آنها صادر و در حال پیگیری و تشکیل هستند.

این مسوول در خصوص محصول کشمش اظهار داشت: طی نامه رسـمی موضوع ساماندهی تولیدکنندگان محصول کشمش نیز به استان‌های برخوردار ابلاغ شده و در تابستان امسال جلسه مقدماتی با نمایندگان معاونت تخصصی جهت تصـمیم‌گیری‌های لازم برای حمایت و ساماندهی تولید کنندگان محصول کشمش مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی، در حال حاضر سند ساماندهی تولید کنندگان و فعالان کشمش در دست اقدام و تدوین نهایی است.

شیرزاد در خصوص محصول زعفران نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد 7 تعاونی در استان‌های خراسان جنوبی، خوزستان، فـارس، کرمانشـاه و گلستان سازماندهی و در حال فعالیت هستند.

رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، یکی از حوزه‌های مورد توجه سازمان را گیاهان زینتی دانست و اضافه کرد: تعداد 19 شـرکت تعاونی و اتحادیه پرورش گل و گیاه زینتی و یک اتحادیه مرکزی گل و گیاه تحت پوشـش سازمان در استان‌های تهران، قم، مرکزی، مازندران، گیلان، اصـفهان، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان غربی، کرمان و گلستان موجود و در حال فعالیت و ارائه خدمت به اعضای خود هستند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران محصولاتی نظیر سیب درختی، انگور و زیتون را از محوری‌ترین تعاونی‌های تخصصی محصولی اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر 26 تعاونی و اتحادیه اسـتانی با موضوع فعالیت محصولات باغی و یک اتحادیه مرکزی تحت پوشـش سازمان در سطح استان‌های کشور تشکیل و در حال فعالیت بوده و در سال 1396-1397 برای 12 تعـاونی مجوز تشکیل صـادر شده است. از طرفی اتحادیه مرکزی شـرکت‌های تعاونی باغـداران کشور مسـئولیت حضور فعال در تشکیل و تکمیل زنجیره سیب را برعهده دارد و از سوی دیگر برای نهادسازی در حوزه محصولات گلخانه‌ای هم برای تشکیل 5 تعاونی تولید محصولات گلخانه‌ای مجوز لازم صادر شده است.

وی در ارتباط با تشکل‌های اندام‌های تکثیری و محصولات ارگانیک عنوان کرد: برای ساماندهی تولید کنندگان اندام‌های تکثیری برنامه‌های مفصلی در دست اقدام داریم به گونه‌ای که برای تشکیل 2 شــرکت تعاونی در زمینه تولید اندامهای تکثیری مجوز مربوطه صادر شده است.

این مسوول در خصوص تشکل‌سازی برای محصولات ارگانیک ضمن تشویق همه فعالان بخش ارگانیک کشور افزود: حضور فعال کارشناسان سازمان در جلسات و همایش‌های علمی و تخصصی مربوط به محصولات ارگانیک با هـدف ساماندهی تولید کنندگان محصولات ارگانیک انجـام و تاکنون نسـبت به تشـکیل یک تعاونی در حوزه محصولات ارگانیک اقدام شده و برای تعاونی مذکور منجر به تشکیل و اخذ آگهی ثبتی شده است.

شیرزاد از جمله برنامه‌های در دست اقدام را تدارک جلسه مشترک به منظور اتخاذ تصـمیم و برنامه‌ریزی مناسب برای تشکیل صندوق‌های ملی محصولی به تناسب اولویت محصولات باغی دانست که در دستور عملیاتی قرار دارد و به زودی تشکیل اتحادیه تخصصی محصولی تولید کنندگان بذر با حضور و عضویت شرکت‌ها و اتحادیه‌های تولید روستایی و کشاورزی راه‌اندازی و مراحل ثبت را طی می‌کند و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این مسوول افزود: با توجه به تشکیل تعاونی‌های گیاهان دارویی در اسـتان‌های مستعد، تمرکز بر روی تشکیل اتحادیه و صندوق گیاهان دارویی برای استان‌های واجد شرایط در اولویت برنامه‌ای مشترک قرار گرفته و اتحادیه ملی کشاورزی تخصصی محصولی گیاهان دارویی در دست اقدام و اجرا قرار دارد.

به گفته وی، جلسه هیات موسس این اتحادیه روز دوشنبه دوم بهمن ماه در تهران برگزار خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، اتخاذ تدابیر لازم جهت راه‌اندازی و اسـتقرار زنجیره نظارت بر حوزه تولیـد و بازرگانی محصول زعفران، حمایت از تشکیل اتحادیه دام سبک با حضور اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی فعال در زمینه تولیدات دامی که در حال حاضر با هماهنگی و همکاری معاونت امور دام برنامه‌های توسعه‌ای را مورد اقدام قرار داده است، را از دیگر اقدام‌های در دست اجرای سازمان برشمرد.

شیرزاد با اشاره به این که هم‌اکنون تشکیل اتحادیه‌های نوغانداران نیز مراحل نهایی خود را طی می‌کند، افزود: از سویی اتحادیه تخصصی محصولی ماهیان سردآبی نیز با همکاری سازمان شیلات ایران از مجموع پرورش دهندگان این حوزه در شرف شکل‌گیری و ثبت بوده و اتحادیه‌های محصولی تولید کنندگان ماهیان خاویاری، میگو و ماهیان زینتی که با همکاری سازمان شیلات در دست اقدام و برنامه‌ریزی است.

وی مجموعه این اقدامات را گامی کاملا موثر در تکوین و پایایی نظام نهادسازی در بخش کشاورزی قلمداد کرد.

تعداد مشاهده خبر115 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal