مراکز تکثیر تیلاپیا در مناطق کویری ایران ایجاد می‌شود
1397/10/19

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: راه‌اندازی مراکز تکثیر ماهی تیلاپیا برای رونق اقتصادی در بخش کشاورزی مناطق کویری ایران با جدیت دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر حسن صالحی در آیین انعقاد تفاهم نامه تکثیر ماهی تیلاپیا در سمنان در دفتر استانداری، افزود: مناطق کویری ایران اکنون با چالش خشکسالی و کاهش تولید محصولات کشاورزی مواجه هستند، با راه اندازی واحدهای پرورش ماهی سازگار با طبیعت می توان برای حفظ جمعیت در این مناطق تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ماهی تیلاپیا در بیش از 150 ایران جهان تولید می شود و عمده تولید این ماهی به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی است.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: میزان تولید پسته در استان کرمان در سال زراعی 96-97 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 70 درصد کاهش یافت، راه‌اندازی واحدهای پرورش ماهی در این منطقه و دیگر استان‌های ایران می‌تواند به رونق اقتصادی در بخش کشاورزی ایران کمک کند.

وی اضافه کرد: تولید ماهی تیلاپیا، با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز و مرغ در بازار، برای مصرف کننده به صرفه است.

براساس این گزارش تیلاپیا متعلق به ‌گونه خاصی از ماهی‌های آب‌ های شیرین و از اعضای خانواده «سیکلیدماهیان» است، با وجود اینکه گونه آزاد تیلاپیا، بومی کشورهای آفریقایی است، در تمام مناطق دنیا شناخته شده است.

تیلا‌پیا یک ماهی پرورشی بسیار ایده‌آل است، زیرا به مراقبت زیاد نیاز ندارد و سریع رشد می‌کند، همین ویژگی تیلا‌پیا سبب شده است پرورش این محصول غذایی اقتصادی و با سایر غذاهای دریایی قابل رقابت باشد.

در قالب این تفاهم نامه با حضور علیرضا آشناگر استاندار سمنان، برای راه اندازی مرکز تکثیر تیلاپیا در سمنان بیش از 50‌ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد و در واحد تکثیر این ماهی سالانه 2‌ میلیون قطعه بچه ماهی و 500 تن ماهی پرواری تولید می شود.

در استان سمنان سالانه یکهزار و 50 تن انواع ماهی تولید می شود، استان سمنان بیش از 40 هزار بهره بردار در حوزه های مختلف جهادکشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

تعداد مشاهده خبر40 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal