نخستین مزرعه تولید تیلاپیا در کشور بهره‌برداری شد
1397/08/30

نخستین مزرعه تولید تیلاپیا که توسط مرکز اقتصاد مقاومتی حامی و با مجوزهای رسمی نهادهای مربوطه شروع به فعالیت کرد، دیروز در بافق یزد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، در مراسم رونمایی از طرح تولید و برداشت ماهی تیلاپیا برای نخستین بار در کشور با مشارکت بخش خصوصی در بافق یزد، گفت: خوشبختانه با مساعدت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و تلاش بی‌وقفه محققان علوم شیلاتی، تولید تیلاپیا در کشور کلید خورد و در آینده‌ای نزدیک، مزارع مشابه در استان‌های خراسان جنوبی، سمنان و قم نیز به چرخه تولید این ماهی مغذی اضافه خواهند شد.

دکتر محمد پورکاظمی، با اشاره به این که یکی از مهمترین دستاوردهای موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب های شور، پژوهش در راستای تولید تجاری تیلاپیا است، افزود: سیستم تولید این ماهی به نحوی پایه‌ریزی شده که کف استخر به دلیل عایق‌بندی با لاینر، نشتی آب نداشته و محوطه نیز چون به صورت گلخانه‌ای است، تبخیری ندارد. بنابراین 100 درصد آب موجود به صورت چرخشی عمل کرده و مواد غذایی و ضایعات تولید شده دوباره به داخل سیستم برمی‌گردد.

وی با تاکید بر این که تولید تیلاپیا در این مزرعه با رعایت کامل اصول ایمنی زیستی و برخورداری از مجوزهای لازم صورت می‌گیرد، عنوان کرد: به طور معمول به ازای هر هکتار، می‌توان بین 250 تا 350 تن ماهی برداشت کرد. مزرعه رونمایی شده نیز تا پایان سال جاری حدود 50 تن ماهی تیلاپیا به بازار عرضه می‌کند.

به گفته پورکاظمی، در مرحله نخست، برای تولید 50 هزار تن تیلاپیا در کشور برنامه‌ریزی شده و در مراحل بعدی، افزایش تولید برای صادرات مد نظر است. زیرا بازارهای خوبی در منطقه برای آن وجود دارد که با توجه به تولید استاندارد در ایران، می توان از این فرصت نهایت بهره را برد.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان این که حمایت از کالای ایرانی، سرلوحه کار وزارت جهاد کشاورزی است، ادامه داد: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور آمادگی دارد تا دانش فنی تولید تیلاپیا چه از لحاظ تک جنس سازی و تبدیل به ماهی نر و چه از نظر سیستم پرورش و غذادهی را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد تا از این مسیر، گامی موثر در درآمدزایی، اشتغالزایی و افزایش تولید پروتئین بردارد. چراکه انجام کل چرخه تولید تیلاپیا از ساخت خوراک گرفته تا فرآوری، در داخل کشور امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی و تکمیل فاز اصلاح نژاد تیلاپیا نیز یکی دیگر از اقدامات موسسه به شمار می‌رود که توسط مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور یزد دنبال می‌شود. با این روش، هم مولدین شناسنامه‌دار می‌شوند و هم در میزان تولید در واحد سطح و کیفیت آن، بهبود چشمگیری حاصل خواهد شد. بر همین اساس، بچه ماهیانی که در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرند، از سلامت بالا و صفات برتر برخوردار خواهند بود.

این مقام مسئول، قیمت هر کیلوگرم گوشت تیلاپیا در بازارهای جهانی را بین 2 تا 2.5 دلار دانست و افزود: تولید تیلاپیا در داخل کشور، دستاورد مهمی به شمار می رود. زیرا به غیر از جلوگیری از خروج ارز و کمک به چرخه اقتصاد، در شرایط خشکسالی و محدودیت آب‌های شیرین، می توان از منابع آب های شور در مکان های مستعد استفاده کرد.

پورکاظمی معتقد است: علی‌رغم تبلیغات سوء برخی از افراد، خوشبختانه مصرف این ماهی در میان مردم از استقبال قابل توجهی برخوردار است و با اطمینان کامل، می‌ توان ادعا کرد که تولید تیلاپیای داخل نه تنها هیچ مشکلی برای سلامتی ندارد، بلکه با رعایت کامل اصول پرورشی و بهداشتی صورت گرفته و مصرف آن برای کودکان، بیماران، سالخوردگان و حتی زنان باردار به شدت توصیه می‌شود.

در این مراسم طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، زینی وند معاون اقتصادی استانداری یزد، سجادی پور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، شکوری نماینده سازمان شیلات ایران و جمعی از مدیران و مسئولان همراه و اعضای کارگروه تیلاپیا حضور داشتند.

تعداد مشاهده خبر74 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal