کانون‌های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی تاثیرگذار در تامین امنیت غذایی
معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: روحیه حاکم در کانون‌های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در تامین امنیت غذایی موثر باشد.
1397/08/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر حسن صالحی در گردهمایی مسوولان کانون‌های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی در قم گفت: امروز روحیه حاکم در کانون‌های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی همان روحیه ایثارگری و فداکاری دفاع مقدس است و در این برهه که در حال جنگ اقتصادی هستیم ، جهاد کشاورزی به دلیل نقشی که در تامین امنیت غدایی دارد در نوک پیکان این جنگ قرار دارد.

وی افزود: خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده و با اتکا و کمک خداوند متعال از نظر تامین کالاهای اساسی و مایحتاج مردم و تامین نهاده‌های تولید در بخش کشاورزی هیچ مشکلی نداریم.

این مسوول اظهار داشت: این که کانون‌های بسیج جهاد کشاورزی زمینه‌هایی که کمتر به آن پرداخت شده و مغفول واقع شده است را پیگیری و الگوسازی می‌کند، کار شایسته‌ای است و بهره‌برداری از منابع آب‌های شور و دریاها یکی از این زمینه‌هاست که می‌تواند به آن پرداخته شود.

به گفته وی، ظرفیت‌های فراوانی در دریا به خصوص برای کشور ما که دارای 5800 کیلومتر ساحل است، از فعالیت‌های آبزیان تا فعالیت‌های زیرساختی، صنعتی، تجارت وحمل ونقل وجود دارد.

معاون وزیر در سازمان شیلات خاطرنشان کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و مصوبه و مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه بهره‌برداری از دریا می‌تواند یکی از موضوعاتی باشد که به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به عملکرد چهل ساله شیلات اشاره کرد: در حوزه شیلات در سال 1357 که جمعیت کشور 32 میلیون نفر بود بر اساس آمار رسمی سازمان خواربار جهانی تولید آبزیان در مجموع 32 هزار تن بوده که بیش از 30 هزار تن آن از محل صید در دریا و حدود 2 هزار تن پرورش در منابع آبی و دریاچه‌ها بوده است. در سال 1396 بیش از یک میلیون و 200 هزار تن تولید آبزیان داشتیم که 710 هزار تن از محل صید و 490 هزار تن از طریق آبزی‌پروری بوده است تا چندی پیش عمده صید ما در دریا محدود به 5 تا 6 مایلی از ساحل بوده ولی با اقداماتی که طی چند سال اخیر صورت گرفته است الان بیش از 800 شناور در فاصله بیش 500-400 مایلی در اقیانوس هند در حال صیادی هستند که این محصولات ماده اولیه اصلی 140 کارخانه کنسروسازی فراهم می‌کند این در حالی است که ما در سال 1357 فقط یک کارخانه کنسروسازی داشتیم.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: در خصوص صادرات غیرنفتی به برکت زحمات مسئولان، مدیران و کارشناسان تراز تجاری در بخش غذا کمتر از 3.5 میلیارد دلار است که با تلاش‌هایی که صورت گرفته تا پایان سال 1400 تراز تجاری در بخش غذا به صفر خواهد رسید که البته آبزیان می‌تواند یکی از محورهای تولید و صادرات باشد.

وی افزود: در بخش آبزیان حدود 140 میلیون دلار واردات و بیش از 500 میلیون دلار صادرات داریم (بیش از 5/2 برابر تراز تجاری مثبت ) و این ظرفیت وجود دارد با توسعه پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهیان خاویاری که استان قم در این زمینه پیش رو و پیش اقدام هست و امروز خاویار قم به خارج از کشور صادر می‌شود این میزان را افزایش دهیم .

به گفته وی، در سال 2014 سهم آبزیان پرورشی در سفره های مردم از 50 درصد فراتر رفت و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 ، 3/2 (دوسوم) سفره مردم دنیا از آبزیان پرورشی و 3/1 (یک سوم ) از محل صید در دریا باشد.

صالحی در ارتباط با فعالیت های آبزی پروری تصریح کرد: برای پرورش ماهی و میگو در مرحله لاروی نیاز به تولید آرتمیا داریم و با وجود منابع آبی شور فراوانی که در استان های نظیر استان قم ، اصفهان، مرکزی وکرمان داریم و بر اساس مطالعات بعمل آمده ظرفیت مناسبی برای تولید آرتمیا در کشور وجود دارد .

وی افزود: در بسیاری ازمناطق کشور آبهای غیر متعارف و شوری داریم که در هیچ بخشی قابل استفاده نیست اما در این منابع آبی گونه هایی نظیر ماهی تیلاپیا میتوان در آن پرورش دارد و اخیراً برای چهار استان قم ، سمنان ، یزد و خراسان جنوبی مجوز پرورش ماهی تیلاپیا صادر شده است که بر اساس گزارش رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان قم اولین مجوز مجتمع پرورش ماهی تیلاپیا ظرفیت 1000 تن صادر شده است

رئیس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: ماهیان زینتی، گیاهان زینتی و تلفیق کار کشاورزی با پرورش ماهی از دیگر ظرفیت های تولید در بخش آبزی پروری است.

امروز دشمن به دنبال این است با ایجاد فضای یاس و ناامیدی میان مردم و نظام اسلامی فاصله ایجاد کند و بیکاری تورم و یکی از ابزارهایی است که دشمن از آن استفاده میکند  استفاده از ظرفیت های تولید و اشتغال در زیر بخش شیلات و آبزیان در کنار افزایش بهره وری میتواند ما را در زمینه تولید و ایجاد اشتغال کمک کند و به سرمنزل مقصود برساند.

تعداد مشاهده خبر74 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal